Nowe testy Snapdragon 835 wskazują na to, że najnowszy SoC Qualcomm nie jest lepszy od 821 pod każdym względem

Gdy wcześniej w tym roku Qualcomm zapowiedział Snapdragon 835, ogólny wniosek był taki, że nowy rdzeń będzie miał ulepszoną wersję firmowej architektury Kryo CPU, o lepszej wydajności dzięki wyrafinowanemu zaprojektowaniu. Okazało się, że to nie jest, co zamierzał Qualcomm.

Kryo: zamrożony

Nowy Snapdragon 835 używa rdzenia procesowego który Qualcomm nazywa Kryo 280, ale jego chip wcale nie jest oparty o Kryo CPU. Zamiast tego jest duży. Według Anandtech, jego konfiguracja opiera się o Cortex-A72 lub A73, z czterema efektywnymi rdzeniami I czterema rdzeniami podwyższonej mocy. Qualcomm jest pierwszym większym producentem który opracował projekt wykorzystujący zalety nowego modelu licencyjnego ARM dla serii Cortex.

Historycznie, ARM oferował dwie licencje CPU: można było wziąć licencję dla standardowego projektu Cortex CPU bez możliwości zmian danych ARM dla tego urządzenia, albo można było licencjonować instrukcję ARM i zaprojektować dowolny rodzaj chipu. W ramach tego ARM oferował pewną elastyczność, a pod względem liczby rdzeni nawet dużą. Konfiguracja i pamięć podręczna były ograniczone, tak samo jak możliwość dostosowania. Nowa licencja Built On ARM Cortex Technology pozwala firmom odchylać się od podstawowych planów ARM bez konieczności opracowania osobno przystosowanych chipów.

Qualcomm nie ujawnił, jaki chip ARM jest używany w podstawowej wersji Kryo 280, ale potwierdził Anandtech, że klastry procesowe mają częściowo przystosowane wzornictwo i że to on zaprojektował kontrolery pamięci Snapdragon 835.

b4

Obraz i dane Anandtech

Powyższy wykres pochodzi z Anandtech (oni otrzymali sporo danych porównawczych w wielu testach), on pokazuje ogromny skok przy liczbie 835 w całkowitych liczbach obciążeń procesowych, szczególnie w porównaniu z oryginalnym Kryo. Z drugiej strony jednak, Kryo ma lepsze obliczenia zmiennoprzecinkowe; Snapdragon 821 jest o 1.23 razy szybszy, niż jego najbliższy rywal. Operacje pamięciowe na 835 są znacznie szybsze, niż w starym procesorze Kryo, ogólne wskaźniki systemowe również wykazują znaczny wzrost.

Wydajność GPU również jest ogólnie lepsza, choć większość zalet uzyskuje się dzięki prostemu zwiększaniu częstotliwości. Ogólne testy wykazały również znaczne zmniejszenie zużycia energii, przy stałym poborze mocy na obciążonym urządzeniu SD820 przy 4,6W i SD835 przy 3,56 W.

Z perspektywy czasu zastanawiam się, czy wysoka wydajność programu Snapdragon 821 była związana z ambicjami serwera Qualcomm. Rdzeń procesora Falkor rzekomo pochodzi z serii Snapdragon (z pewnymi zmianami i poprawkami), a mocna wydajność zmiennoprzecinkowa sprawi, że układ scalony będzie bardziej wydajny w niektórych funkcjach HPC. Nie dowiemy się, czy to prawda, dopóki Falkor Qualcomm nie będzie dostępny do testowania, ale to nie jest nieprawdopodobne – podobnie jak inni sprzedawcy ARM, Qualcomm skupił się na zwiększeniu całkowitej gęstości procesora, a mobilny chip o naturalnie obniżonym zużyciu energii jest dobrym początkiem jak na taki projekt.

Tak czy inaczej, Snapdragon 835 wygląda na solidne ulepszenie modeli 820 i 821, nawet jeśli Qualcomm porzuci własne projekty rdzeni na rzecz czegoś podobnego do architektury Cortex ARM.