Przegląd – Plextor M8Pe Series SSD

Aktualizacja: ta recenzja została zaktualizowana, aby uwzględnić napędy o pojemności 512GB.

Plextor zaszalał z nową serią M8Pe NVMe. Oferuje ona trzy różne modele tego samego SSD, aby zapewnić kilka parametrów i opcji dotyczących chłodzenia . Każdy z modelidostarczany jest w czterech różnych pojemnościach. Dopiero co otrzymaliśmy nowe oprogramowanie M8Pe dla naszych trzech 1TB próbek. Każdy z produktów sprawdzimy przy pomocy wskaźników wydajności, aby pomóc wam zdecydować, który z nich jest najlepszy w swojej wadze.

Plextor, zasadniczo, używa tych samych technologii dla wszystkich trzech modeli. Jest to pierwsza, nastawiona na entuzjastów, spółka, która użyła sterownika Marvell Eldora w aplikacji dla konsumentów. Sterownik zdołał nam zaimponować na targach ? zdołał osiągnąć 3,500 MB/s przy właściwym chłodzeniu i podkręconej konfiguracji. Plextor proponuje zwiększenie wydajności, ale nie popchnął zakresu osiągów do górnych limitów i to pomimo tego, że parametry jego kart rozszerzeńoferują najlepsze rozwiązania w kwestii chłodzenia dla jakiegokolwiek fabrycznego SSD bazującego na M.2 jaki mieliśmy okazję testować.

Plextor oferuje również dwie opcje M.2 2280. Pierwsza wykorzystuje srebro w radiatorze, w celu ograniczenia termicznego przegrzewania, ale może pasować do niektórych notebooków. Trzecia i ostatnia opcja funkcjonuje bez radiatora dzięki czemu z pewnością będzie kompatybilna z notebookiem ? z jednym możliwym wyjątkiem. Dwustronne napędy o pojemności 1TB posiadają komponenty po obu stronach obwodu drukowanego. Dwustronne M.2 2280 SSDs pasują do wielu notebooków, ale istnieją wyjątki. Trudno powiedzieć w jaki sposób rynek notebooków rozwiąże w przyszłości ten problem, ale różnica wielkości pomiędzy jedno, a dwustronnym gniazdkiem M.2 przekracza nieco jeden milimetr. Z perspektywy twórców notebooków nie miałoby sensu dyskwalifikować licznych, ekscytujących produktów o wysokiej pojemności tylko po to, aby uszczknąć milimetr z wysokości Z.

W sposób typowy dla Plextora, M8Pe nie jest wolny od przejawów krętactwa. Firma, w ciągu ostatnich kilku lat, przeznaczała swoje zasoby do budowy imponującego pakietu oprogramowania Plextool, którego właściwości, z reguły, nie uświadczysz w Magician Samsunga, SSD Toolbox Intela czy SSD Guru należącym do OCZ. Plextool i towarzyszące mu pakiety oprogramowania są naprawdę unikalne. Użytkownicy mogą ukrywać aktywne foldery za pomocą skrótów klawiszowych, używać zawiłych, algorytmów automatycznej kompresji bądź korzystać z poziomu pamięci podręcznej SLC. To tylko część spośród licznych oryginalnych właściwości Plextool. Niestety, żadna z nich nie działa z M8Pe. Gdyby kiedykolwiek kusiło mnie, aby użyć w recenzji skrzywionej miny, to teraz byłby to właściwy czas. Pomijając oprogramowanie, Plextor M8Pe jest silnym rywalem NVMe SSD dla entuzjastów. MLC flash zapewnia długą żywotność urządzenia, a oferty SSD Plextora ? najwyższą wydajność.

bb2-300x189 Przegląd - Plextor M8Pe Series SSD

Plextor wybrał 8 kanałowy NVMe sterownik – Marvell 88SS1093 Eldora z technologią kontroli błędów i zawartości trzeciej generacji NANDEdgelow-densityparitycheck (LDPC). Marvell, w procesie 28nm CMOS, zbudował sterownik tri-core, aby zredukować generację ciepła i konsumowanie energii w trakcie dużego obciążenia. Seria M8Pe zawiera trzy zróżnicowane modele. M8Pe(Y) korzysta z M.2 2280 SSD zamkniętego w dodatkowym adapterze karty z silnym radiatorem, który utrzymuje sterownik i jedną stronę deski w odpowiedniej temperaturze. M8Pe(G) to M.2 2280 SSD z cienkim aluminiowym radiatorem połączonym do jednej strony obwodu drukowanego za pomocą taśmy dwustronnej, która pełni funkcję materiału termo transferowego. Na koniec ? M8PeGN jest zwykłym M.2 2280 SSD bez radiatora.

Nie mieliśmy problemów z działaniem M8Pe(G) w naszym notebooku Lenovo Y700-17 z zainstalowanym radiatorem. Ostrzegamy, że napęd może nie działać we wszystkich notebookach. Ponadto, jeśli rozdzielicie SSD od Radiatora, nie będziecie w stanie ponownie połączyć tych komponentów. Usunęliśmy radiator po zakończeniu testowania i zniszczyliśmy materiał termo transferowy. Możliwe jest znalezienie nowego materiału, ale do tego będzie potrzebna podkładka, która posiada silne obustronne spoiwo, aby zabezpieczyć radiator.

Seria przewiduje cztery rozmiary pojemności ? od 128GB do 1TB. Wszystkie modele posiadają jednostronną konstrukcję za wyjątkiem modelu terabajtowego.

M8Pe jest produktem o wysokiej wydajności, który zapewnia do 2,500 MB/s sekwencyjnego odczytu i do 1,400 MB/s sekwencyjnego zapisu. Plextor nie opiera się na ?typowych? sztuczkach NVMe, których niektórzy dostawcy używają, aby osiągnąć takie numery, jak np. wykorzystywanie skomplikowanych i nierealistycznych wielotorowych obciążeń. Końcowi użytkownicy są w stanie odtworzyć ten rezultat za pomocą narzędzia testowego opierającego się na jednym kliknięciu. Ten artykuł skupia się na modelu największym. Czekamy na aktualizację oprogramowania, żeby przetestować model 512GB.

bb2-300x189 Przegląd - Plextor M8Pe Series SSD

Plextor nie ukrywa przed użytkownikami warunków przepustnicy cieplnej. M8Pe jest pierwszym produktem firmy z rodziny NVMe SSD i używa jednego z pierwszych sterowników Marvell NMVe przeznaczonych do sprzedaży detalicznej. Wszystkie poprzednie sterowniki Marvella typu NVMe były celowo zbudowanymi modelami integratorów systemu. Jednym słowem ? sprzedaż detaliczna NVMe jest dla obu firm nowym terytorium. Plextor wchodzi, pokazując zarówno odczyty, jak i zapisy granic ograniczenia przegrzewania, a także wydajność ? wszystko na stronie produktu. Zawarte są parametry dla urządzeń z radiatorem M8Pe(Y), jak i bez niego.

Użytkownik może odczytywać dane sekwencyjne, non stop, przez 70 sekund przy transferze 2,400 MB/s zanim dojdzie do granicy przegrzewania. Jest to równoznaczne z transferem 168GB danych. Możecie również zapisywać dane, bez przerwy, przez 40 sekund przy 1,300 MB/s (52GB). Moim zdaniem największy pojedynczy transfer plików, dla większości osób, wystąpi przy przesyłaniu pików przez Blu-ray ISO, czyli około 40-50 gigabajtów danych. Wydajność M8Pe przed napotkaniem ograniczenia, przekracza tę wielkość, ale w dość niewielkim wymiarze podczas zapisywania danych sekwencyjnych. Plextor zaprojektował M8Pe dla graczy, tak więc w okresie życia produktów, możecie przenieść swój folder Steam, który jest często znacznie większy od filmu. Możeciedoświadczyć przegrzania się przepustnicy w rzadkich warunkach znacznego przeciążenia, ale nie powinniśmy się martwić pojedynczymi przypadkami. I tak pewnie nie wystąpią one częściej niż raz do roku.