Przegląd – Plextor M8Pe Series SSD

Aktualizacja: ta recenzja została zaktualizowana, aby uwzględnić napędy o pojemności 512GB.

Plextor zaszalał z nową serią M8Pe NVMe. Oferuje ona trzy różne modele tego samego SSD, aby zapewnić kilka parametrów i opcji dotyczących chłodzenia . Każdy z modelidostarczany jest w czterech różnych pojemnościach. Dopiero co otrzymaliśmy nowe oprogramowanie M8Pe dla naszych trzech 1TB próbek. Każdy z produktów sprawdzimy przy pomocy wskaźników wydajności, aby pomóc wam zdecydować, który z nich jest najlepszy w swojej wadze.

Plextor, zasadniczo, używa tych samych technologii dla wszystkich trzech modeli. Jest to pierwsza, nastawiona na entuzjastów, spółka, która użyła sterownika Marvell Eldora w aplikacji dla konsumentów. Sterownik zdołał nam zaimponować na targach ? zdołał osiągnąć 3,500 MB/s przy właściwym chłodzeniu i podkręconej konfiguracji. Plextor proponuje zwiększenie wydajności, ale nie popchnął zakresu osiągów do górnych limitów i to pomimo tego, że parametry jego kart rozszerzeńoferują najlepsze rozwiązania w kwestii chłodzenia dla jakiegokolwiek fabrycznego SSD bazującego na M.2 jaki mieliśmy okazję testować.

Plextor oferuje również dwie opcje M.2 2280. Pierwsza wykorzystuje srebro w radiatorze, w celu ograniczenia termicznego przegrzewania, ale może pasować do niektórych notebooków. Trzecia i ostatnia opcja funkcjonuje bez radiatora dzięki czemu z pewnością będzie kompatybilna z notebookiem ? z jednym możliwym wyjątkiem. Dwustronne napędy o pojemności 1TB posiadają komponenty po obu stronach obwodu drukowanego. Dwustronne M.2 2280 SSDs pasują do wielu notebooków, ale istnieją wyjątki. Trudno powiedzieć w jaki sposób rynek notebooków rozwiąże w przyszłości ten problem, ale różnica wielkości pomiędzy jedno, a dwustronnym gniazdkiem M.2 przekracza nieco jeden milimetr. Z perspektywy twórców notebooków nie miałoby sensu dyskwalifikować licznych, ekscytujących produktów o wysokiej pojemności tylko po to, aby uszczknąć milimetr z wysokości Z.

W sposób typowy dla Plextora, M8Pe nie jest wolny od przejawów krętactwa. Firma, w ciągu ostatnich kilku lat, przeznaczała swoje zasoby do budowy imponującego pakietu oprogramowania Plextool, którego właściwości, z reguły, nie uświadczysz w Magician Samsunga, SSD Toolbox Intela czy SSD Guru należącym do OCZ. Plextool i towarzyszące mu pakiety oprogramowania są naprawdę unikalne. Użytkownicy mogą ukrywać aktywne foldery za pomocą skrótów klawiszowych, używać zawiłych, algorytmów automatycznej kompresji bądź korzystać z poziomu pamięci podręcznej SLC. To tylko część spośród licznych oryginalnych właściwości Plextool. Niestety, żadna z nich nie działa z M8Pe. Gdyby kiedykolwiek kusiło mnie, aby użyć w recenzji skrzywionej miny, to teraz byłby to właściwy czas. Pomijając oprogramowanie, Plextor M8Pe jest silnym rywalem NVMe SSD dla entuzjastów. MLC flash zapewnia długą żywotność urządzenia, a oferty SSD Plextora ? najwyższą wydajność.

bb2

Plextor wybrał 8 kanałowy NVMe sterownik – Marvell 88SS1093 Eldora z technologią kontroli błędów i zawartości trzeciej generacji NANDEdgelow-densityparitycheck (LDPC). Marvell, w procesie 28nm CMOS, zbudował sterownik tri-core, aby zredukować generację ciepła i konsumowanie energii w trakcie dużego obciążenia. Seria M8Pe zawiera trzy zróżnicowane modele. M8Pe(Y) korzysta z M.2 2280 SSD zamkniętego w dodatkowym adapterze karty z silnym radiatorem, który utrzymuje sterownik i jedną stronę deski w odpowiedniej temperaturze. M8Pe(G) to M.2 2280 SSD z cienkim aluminiowym radiatorem połączonym do jednej strony obwodu drukowanego za pomocą taśmy dwustronnej, która pełni funkcję materiału termo transferowego. Na koniec ? M8PeGN jest zwykłym M.2 2280 SSD bez radiatora.

Nie mieliśmy problemów z działaniem M8Pe(G) w naszym notebooku Lenovo Y700-17 z zainstalowanym radiatorem. Ostrzegamy, że napęd może nie działać we wszystkich notebookach. Ponadto, jeśli rozdzielicie SSD od Radiatora, nie będziecie w stanie ponownie połączyć tych komponentów. Usunęliśmy radiator po zakończeniu testowania i zniszczyliśmy materiał termo transferowy. Możliwe jest znalezienie nowego materiału, ale do tego będzie potrzebna podkładka, która posiada silne obustronne spoiwo, aby zabezpieczyć radiator.

Seria przewiduje cztery rozmiary pojemności ? od 128GB do 1TB. Wszystkie modele posiadają jednostronną konstrukcję za wyjątkiem modelu terabajtowego.

M8Pe jest produktem o wysokiej wydajności, który zapewnia do 2,500 MB/s sekwencyjnego odczytu i do 1,400 MB/s sekwencyjnego zapisu. Plextor nie opiera się na ?typowych? sztuczkach NVMe, których niektórzy dostawcy używają, aby osiągnąć takie numery, jak np. wykorzystywanie skomplikowanych i nierealistycznych wielotorowych obciążeń. Końcowi użytkownicy są w stanie odtworzyć ten rezultat za pomocą narzędzia testowego opierającego się na jednym kliknięciu. Ten artykuł skupia się na modelu największym. Czekamy na aktualizację oprogramowania, żeby przetestować model 512GB.

bb3

Plextor nie ukrywa przed użytkownikami warunków przepustnicy cieplnej. M8Pe jest pierwszym produktem firmy z rodziny NVMe SSD i używa jednego z pierwszych sterowników Marvell NMVe przeznaczonych do sprzedaży detalicznej. Wszystkie poprzednie sterowniki Marvella typu NVMe były celowo zbudowanymi modelami integratorów systemu. Jednym słowem ? sprzedaż detaliczna NVMe jest dla obu firm nowym terytorium. Plextor wchodzi, pokazując zarówno odczyty, jak i zapisy granic ograniczenia przegrzewania, a także wydajność ? wszystko na stronie produktu. Zawarte są parametry dla urządzeń z radiatorem M8Pe(Y), jak i bez niego.

Użytkownik może odczytywać dane sekwencyjne, non stop, przez 70 sekund przy transferze 2,400 MB/s zanim dojdzie do granicy przegrzewania. Jest to równoznaczne z transferem 168GB danych. Możecie również zapisywać dane, bez przerwy, przez 40 sekund przy 1,300 MB/s (52GB). Moim zdaniem największy pojedynczy transfer plików, dla większości osób, wystąpi przy przesyłaniu pików przez Blu-ray ISO, czyli około 40-50 gigabajtów danych. Wydajność M8Pe przed napotkaniem ograniczenia, przekracza tę wielkość, ale w dość niewielkim wymiarze podczas zapisywania danych sekwencyjnych. Plextor zaprojektował M8Pe dla graczy, tak więc w okresie życia produktów, możecie przenieść swój folder Steam, który jest często znacznie większy od filmu. Możeciedoświadczyć przegrzania się przepustnicy w rzadkich warunkach znacznego przeciążenia, ale nie powinniśmy się martwić pojedynczymi przypadkami. I tak pewnie nie wystąpią one częściej niż raz do roku.